Češi mohou na dovolené ušetřit tisíce korun. Stačí obezřetnost a platit chytře

Praha 23. června 2022 - Letní dovolená je za dveřmi a řada Čechů plánuje vyrazit do zahraničí. Podle průzkumu agentury Ipsos pro společnost Sodexo Benefity se k tomu v letošním roce chystá každý druhý Čech. Dovolená v cizině se však může vinou nepozornosti při nakládání s penězi nepříjemně prodražit. Fintech Twisto proto radí, na co si dát při placení v zahraničí pozor. Jeho uživatelé navíc mohou využít nejlepší kurz pro směnu měn, cestovní pojištění pro celou rodinu zdarma a ochranu před zneužitím platebních prostředků.

V zahraničí čeká na turisty řada pastí, které jim mohou z peněženek vytáhnout nemalé částky, jako jsou zrádné směnné kurzy. A ačkoli se s nimi Evropská unie i jednotlivé státy snaží bojovat, je dobré se na dovolené při placení řídit několika jednoduchými pravidly, které lidem mohou ušetřit výrazné částky. V tomto směru mohou pomoct některé fintechové služby, jako je Twisto. To svým registrovaným uživatelům na cestách může ušetřit výrazné částky, například nabízením nejvýhodnějšího, tzv. středního směnného kurzu.

„Při platbách v zahraničí poskytujeme našim uživatelům v tarifu Premium nejlepší směnný kurz, který se řídí kurzem Mastercard - bez jakýchkoli poplatků a marží z naší strany. Naši uživatelé tak mohou ušetřit průměrně tři a více procent z každé utracené částky, než kdyby v zahraničí platili vlastní kartou od banky. Zároveň je platba Twisto kartou bezpečnější, protože jde hůře zneužít díky absenci bezpečnostního kódu na kartě a biometrickému ověření na virtuální kartě. A v případě zneužití zákazníci neriskují vlastní finanční prostředky," komentuje služby Twisto Jan Hanzlík, country manager společnosti pro Českou republiku.

Twisto svým uživatelům s tarifem Premium na cestách nabízí i další výhody, jako je například možnost cestovního pojištění zdarma od pojišťovny Uniqa. To platí po celém světě a vztahuje se na každého člena rodiny, a to až do výše tři miliony korun. Pojištění přitom zahrnuje i úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Uživatelé se rovněž nemusí bát nečekaných vyšších výdajů a mohou využívat rozkládání plateb nad 1 500 korun na třetiny a částky bezúročně splácet v průběhu následujících tří měsíců.

Pozor na výběry z bankomatů, nevybírejte ve vlastní měně

Placením kartou, ať už tou od Twisto nebo od banky, se turista vyhne i rozšířené pasti zvané dynamic currency conversions (DCC), v překladu dynamická konverze měny. S tou se setká při výběru hotovosti z bankomatu, ale i u některých obchodníků. Při platbě či výběru je člověk postaven před volbu vybrat si zvolenou částku ve vlastní měně.

„Přestože tato varianta zní logicky, jsou tyto konverze obvykle spojeny s vysokými poplatky, které mohou vaši dovolenou při výběru vyšší sumy značně znepříjemnit. Dle studie německé neziskové organizace Stifung Warentest zaměřené na ochranu spotřebitelů představuje takový průměrný poplatek 5 %, v některých případech však i více než 10 %. Pokud se s DCC setkáte, vždy volte výběr v cizí měně," doporučuje Hanzlík. „Ve výsledku je však vždy nejbezpečnější platit s Twistem - ušetříte na směnném kurzu, máte vysoce zabezpečený platební prostředek, neriskujete vlastní finance a navíc dostanete i kvalitní cestovní pojištění zdarma," dodává.

Více o službě Twisto

Twisto představuje chytré řešení pro platby a nakupování a už v roce 2013, jako první v ČR, zavedlo platby BNPL (buy now pay later = nakupuj teď, plať později). Díky funkci Twisto Pay lze na jedno kliknutí, bez registrace a zdarma platit internetové nákupy, na jejichž úhradu mají zákazníci 14 dní. Registrovaní uživatelé pak mají možnost využít k placení Twisto kartu (vydanou Mastercard) - virtuální nebo fyzickou, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo Google Pay, vyrovnat faktury jejich vyfocením nebo snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Splatnost nákupů s Twisto účtem je 45 dní. Twisto také umožňuje nákup na splátky s okamžitým schválením a Nákup na třetiny bez navýšení. V roce 2019 firma úspěšně vstoupila také na polský trh. http://www.twisto.cz/