17. 4. 2019

Češi platí za víkend v zahraničí víc, než musí

Češi platí za prodloužený víkend v zahraničí zbytečně víc, než musí. Vyhnout se poplatkům mohou díky Twistu

Praha, 17. dubna - Velikonoce a s nimi spojený prodloužený víkend láká stále více Čechů k výletům do zahraničí - oproti předchozím rokům je nárůst podle Slevomatu až 30%. Více než polovina z nich ale platí na místě hotovostí, jak vyplynulo z loňského průzkumu, který si nechala udělat společnost Twisto. Důvodem je například strach z vysokých poplatků, zneužití karty nebo nevýhodných kurzů. Hromady bankovek, které akorát lákají kapsáře, přitom může jednoduše nahradit Twisto karta - navíc s mnohem výhodnějším kurzem a nulovými poplatky za provedené transakce.

Vzhledem k blížícímu se prodlouženému Velikonočnímu volnu se společnost Twisto rozhodla opět upozornit na nejčastější chyby spojené s placením v zahraničí. _ „České banky si typicky ke každé platbě v zahraničí účtují skrytý poplatek v řádu jednotek procent, což, jak průzkum ukázal, většina Čechů neví. Jenom každý zhruba osmý dotazovaný uměl popsat, jak poplatek za platbu kartou vypadá. Banky fakt, že si poplatky účtují, bedlivě skrývají. V Twistu bojujeme proti skrytým poplatkům, proti vykradení bankovních účtů vlivem zneužití karty a proti netransparentnosti bank, proto si s Twisto Premium žádná procenta v zahraničí neúčtujeme, okamžitě po platbě vidí zákazník notifikaci o výši platby i informaci, kolik oproti běžné bankovní transakci ušetřil, dále pak je možné v mobilní aplikaci kartu bez problému zablokovat v případě jejího zneužití. V případě zneužití karty v zahraničí, které se stalo pěti procentům dotazovaných, je výhoda, že Twisto karta není navázána na bankovní účet,_ říká k datům Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

Češi kolem Velikonoc cestují rádi a hodně. Potvrzuje to i tiskový mluvčí Slevomatu Tomáš Holý: Velikonoce co do prodejů zájezdů a pobytů patří mezi nejvyhledávanější svátky v roce. Pomohl tomu například i fakt, že se stal Velký pátek státním svátkem. Češi tudíž získali čtyři dny volna, díky kterým se už vyplatí vyrazit do zahraničí, vysvětluje. A potvrzují to i čísla - oproti předešlým rokům vzrostl ve Slevomatu zájem o zahraniční pobyty o Velikonocích o 30 %.

Bezpečné placení na každé štaci

Benátky, Istanbul, Paříž nebo Berlín. Ať už se letos o Velikonocích Češi vydají kamkoliv, mohou si být jistí, že s Twisto kartou na cestě ušetří. Každá provedená transakce s touto kartou je totiž osvobozená od 3% přirážky, kterou si běžně banky na zahraničních platbách skrytě účtují. Podle dat Eurostatu stojí běžná letní dovolená rodinu v průměru 1 000 EUR - a při této částce už nejsou 3 % zanedbatelná částka.

Pocit bezpečí pak dodá vědomí, že placená částka neodchází z osobního debetního účtu. Jakékoliv případné zneužití karty tedy nemůže zmrazit přístup k osobním úsporám, ale maximálně vyřadí z provozu jenom Twisto kartu, která na tyto úspory není nijak napojená. Zároveň také odpadají starosti spojené s voláním do banky kvůli blokování účtu apod.

Češi v číslech

Více než polovinu (54 %) z celé útraty v zahraničí platí Češi hotovostí dovezenou z domova, 29 % zaplatí kartou a 17 % si vyberou z bankomatu v zahraničí. Denní výdaje na místě jsou na rodinu v průměru 1 350 korun.

Z hotovostí ze směnárny vycestuje do zahraničí 74 % Čechů, 19 % přiznává, že před směnou si nijak neověřuje výhodnost kurzu. Alespoň jednou za dovolenou kartu pro platbu využije 65 % dotazovaných a Češi také často vozí měnu, jež jim zůstala z poslední dovolené, aby si ji směnili v místní směnárně, toto dělá 21 %.

Vyhnout se podvodným bankomatům

Ačkoliv termín dynamic currency conversion mnozí slyší poprvé, mate cestovatele po celém světě a připravuje o peníze řadu nepozorných turistů. Trik bankomatů a terminálů obchodníků spočívá v jednoduchém dilematu: přejete si provést platbu v eurech či místní měně, nebo v korunách? Volbou korun na cestách si pak v podstatě si říkáte o horší kurz. Vždy se vyplatí používat měnu státu, ve kterém se zrovna nacházíte, bez ohledu na to, ve které měně je váš účet.

Cashless platby jsou tedy mnohem jednodušším řešením než vybírání hotovosti na cestách a značně pomohou eliminovat situace, ve kterých je možné díky nepozornosti o část peněz zbytečně přijít.


Více o Twisto

Twisto je platební aplikace spojená s kartou Mastercard, která přináší moderní způsob placení. Díky Twisto účtu mohou uživatelé platit internetové nákupy na jedno kliknutí, složenky a faktury hradit jejich vyfocením v mobilní aplikaci a kdekoli jinde využít k placení Twisto kartu nebo speciální platební náramek. Navíc s nejvýhodnějším kurzem pro platby v zahraničí. Všechny nákupy Twisto agreguje v přehledné mobilní aplikaci a zákazník je pohodlně uhradí najednou na konci měsíce. Více informací na www.twisto.cz