14. 5. 2020

Twisto jako první ve střední Evropě získalo certifikaci Digital First od Mastercard

Twisto bez plastové karty. Firma jako první ve střední Evropě získala certifikaci Digital First od Mastercard

Praha/Varšava 14. května 2020 -- Twisto věří, že placení tradičními platebními kartami je dnes přežitek. A proto se již loni zavázalo, že do roku 2025 přestane karty k účtům nabízet. Urychlit tuto budoucnost pomůže českému fintechu společnost Mastercard. Ta Twistu, jako jedné z prvních společností vůbec, udělila certifikaci programu Digital First. Všichni Twisto zákazníci tak automaticky dostanou virtuální platební kartu do své aplikace, o plastovou budou moci zažádat. Díky tomuto digitálnímu řešení může Twisto zájemcům o plastovou kartu od Mastercard nabídnout super moderní a designově čisté řešení bez čísla karty nebo CVC kódu nebo dokonce jména na přední straně karty. „Budoucnost je tady! Existence fyzických karet je, stejně jako existence hotovosti, technologií a nástrojem minulého století. Společně s Mastercard naučíme Čechy platit mobilem. Jsme rádi, že jsme se za ty roky stali tím, kdo udává trendy, a synonymem platební inovace. Certifikace Digital First je pro nás potvrzením, že jdeme tím správným směrem," říká Michal Šmída.

Twisto nabídlo českým i polským zákazníkům virtuální karty letos v březnu, aktivovat si všichni mohou tuto kartu ve svém účtu. Od 4. května dostávají virtuální platební kartu všichni noví zákazníci automaticky. Tuto si jednoduše v mobilní aplikaci přidají do Google Pay nebo Apple Pay. Díky certifikaci Digital First pak firma nemusí tradiční plastovou kartu vůbec vyrobit. Ti, kdo se bez zbytečného plastu neobejdou, potom dostanou kartu jenom se jménem, případně přezdívkou a s číslem karty na zadní straně karty. Karta neobsahuje ani bezpečnostní CVC kód a je tak v případě krádeže takřka nezneužitelná pro online nákupy. Dokonce to, zda na kartě bude opravdové jméno majitele nebo jeho přezdívka, je na volbě zákazníka. „V digitální době, kdy mobilní telefon máme takřka přilepený k ruce, některé věci jednoduše přestávají dávat smysl. Twisto karty tak již brzy budou designově čisté a tím unikátní. Inovaci jsme v Twistu vždy stavěli především na bezpečnosti. Informace o kartě jsou ukryty bezpečně v našem účtu. Počítáme, že zákazník si je bude nejčastěji vyhledávat přes mobilní telefon, jsou tak chráněny heslem, otiskem prstu nebo biometrikou obličeje," doplňuje Šmída.

„Bezhotovostní platby jsou snadné, rychlé a hlavně bezpečné. V době, kdy 85 procent Čechů vlastní chytrý mobilní telefon a pětina jím běžně platí své nákupy, je posun směrem k virtuálním platebním kartám logický krok. Jsme rádi, že je budou moci jako první využít klienti Twista, které patří mezi průkopníky moderních způsobů placení ve střední Evropě," říká Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Apple Pay a Google Pay změní svět

Twisto představilo možnost platby prostřednictvím Apple Pay ihned v první vlně, kdy k nám služba v únoru loňského roku přišla. Nyní usilovně pracuje na spuštění platební metody od Applu také na polském trhu. Letos v březnu spustilo v obou zemích také Google Pay. Apple Pay ve svých telefonech využívá 27 procent českých zákazníků Twista. Google Pay na obou trzích po dvou měsících od uvedení pak 12 procent klientů služby. Zajímavostí je, že lidé využívající k platbě mobilní telefony platí bezhotovostně třikrát častěji. „Naše data ukazují, že placení mobilem je návykové a potlačuje používání hotovosti. Ačkoli je celá pandemie onemocnění covid-19 obrovskou ránou pro celý svět a ekonomiku, ukazuje se, že hotovost nechtějí přijímat ani rozvážkové služby a také řada e-shopů. Třeba jsme na sklonku doby, kdy hotovost ztratí svůj význam," přeje si Šmída.

Nejekologičtější karta je nevyrobená karta. V dnešní době plastové se počítá každá úspora. Pro zajímavost: na výrobu karty o váze přibližně 5 gramů připadá ekologická zátěž v podobě 25 gramů CO~2~.

Vzdálená budoucnost? Placení obličejem

Twisto a především jeho zakladatel Michal Šmída se již dlouhé roky netají svým odporem k hotovosti a také k existenci fyzických platebních karet. Tento průkopník placení mobilními technologiemi již dnes vzhlíží k dalším platebním možnostem, které by nebyly vázány na nošení kusu plastu v peněžence či dokonce mobilního telefonu. „Karta je dnes pouze statusovým symbolem, který bude ztrácet na důležitosti. Vidím budoucnost v placení obličejem či jinou biometrikou. Považuji tento vývoj za přirozený. Lze očekávat zásadní zrychlení ve vývoji všech nejrůznějších technologií v následujících letech a věřím, že nebude nereálné potvrdit platbu případně otiskem prstu," uzavírá Šmída.


Více o Twisto

Twisto je platební aplikace spojená s kartou Mastercard, která přináší moderní způsob placení. Díky Twisto účtu se dají na jedno kliknutí a bez registrace uhradit internetové nákupy. Registrovaní uživatelé pak mají možnost vyrovnat faktury jejich vyfocením, využít k placení Twisto kartu, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Twisto má navíc nejvýhodnější kurz pro zahraniční platby. Všechny nákupy se zobrazují v přehledné mobilní aplikaci a zákazník je pohodlně uhradí najednou na konci měsíce. Twisto umožňuje také nákup na splátky s okamžitým schválením. V roce 2019 firma úspěšně vstoupila na polský trh.