15. 11. 2021

Globální Buy Now, Pay Later lídr Zip dokončil akvizici českého fintechu Twisto

Praha/Sydney 15. listopadu 2021 - Globální Buy Now, Pay Later (BNPL) lídr Zip (Z1P na australské burze Australian Securities Exchange, ASX) úspěšně dokončil akvizici Twista, čímž si otevírá bránu k 27 evropským trhům.

„Dokončení transakce a začlenění do Zipu je obrovským uznáním naší osmileté práce. Pod vedením Zipu se nám otevírají takřka neomezené možnosti dalšího růstu, ve kterém nám pomůže jejich expertiza z budování globální firmy, kontakty, technologické know-how a v neposlední řadě také finance. Na druhé straně Zip potřebuje náš sehraný tým," podotýká Michal Šmída, zakladatel Twista a nyní také akcionář australského Zipu. Šmídovou odpovědností nyní bude vést prozkoumávání Evropy a plně využít licenci Platební instituce od ČNB, která Twistu dovoluje poskytovat své platební řešení ve všech sedmadvaceti státech Evropské unie.

„Akvizice českého fintechu Twisto demonstruje náš závazek stát se globálním lídrem a perfektně ilustruje náš model ‚coalition of founders', podle kterého podporujeme silné zakladatele, s nimiž sdílíme stejnou vizi a kulturní hodnoty. Naše přítomnost v Evropě nám umožňuje proniknout na nové trhy, přilákat další globální obchodníky a posílit naši nabídku produktů. Jsme nadšeni, že můžeme oficiálně přidat Evropskou unii do našeho portfolia, a těšíme se na spolupráci s Michalem a jeho týmem na vyvíjení inovativních BNPL řešení pro kvalitnější zážitek zákazníků a obchodníků," říká spoluzakladatel a CEO společnosti Zip Larry Diamond.

„Je skvělé, že globální a ambiciózní společnost, jakou je Zip, se rozhodla svou evropskou strategii stavět na základech českého Twista. Tato transakce je potvrzením kvality produktu, technické infrastruktury, ale hlavně celého týmu, který za Twistem stojí. Twisto muselo za 8 let prošlapat spoustu nových cestiček jak na straně produktu, tak na straně regulace, protože vzniklo v době, kdy model ‚Buy Now, Pay Later' nikdo moc neznal. Těší nás, že jsme jako investoři mohli být součástí tohoto příběhu od úplného počátku. Přejeme celému týmu hodně štěstí a úspěchů v nové kapitole," říká Tomáš Pačinda, partner venture kapitálového fondu KAYA. Fond - ještě pod názvem Enern - vstoupil do Twista hned v zárodcích firmy.

Zip - jednorožec s globálními ambicemi

Australská společnost Zip vznikla v roce 2013 a dnes působí na 13 trzích včetně Austrálie, Nového Zélandu, Velké Británie a USA. V posledních týdnech dokončila akvizici startupu Spotii ze Spojených arabských emirátů, jehož prostřednictvím vstupuje na trhy Blízkého východu. Zip, jeden z globální lídrů v BNPL službách, spolupracuje s více než 55 tisíci obchodníků a usnadňuje platby více než 8 milionů zákazníků. Ti prostřednictvím služeb Zip v posledním roce uskutečnili přes 41 milionů transakcí za téměř 5,8 miliardy australských dolarů (95,5 miliardy korun; 4,3 miliardy amerických dolarů). Hodnota společnosti se pak pohybuje kolem 3,64 miliardy australských dolarů (60 miliard korun; 2,7 miliardy amerických dolarů).

8 let Twista, 8 let inovací platebních služeb ve střední Evropě

Twisto prorazilo na trh v roce 2013 s odloženou platbou na e-shopech. Od té doby se rozrostlo o další produkty, zákazníky a obchodníky. V roce 2016 začalo vydávat platební karty k nákupu v kamenných obchodech, v roce 2018 se rozrostlo přes hranice do Polska a v roce 2019 bylo Twisto mezi prvními, kdo podporoval platby přes Google a Apple Pay. Coby nejjednodušší platbu Twisto nabízí již přes 22 tisíc e-shopů.

Twisto účet, hlavní produkt společnosti, nyní využívá přes 200 tisíc zákazníků. Účet dnes obsahuje platební kartu, virtuální platební kartu, platbu mobilním telefonem - Apple Pay a Google Pay, snadnou platbu složenek a faktur Snap a dělení společných nákupů s názvem Split. Letos společnost představila i rozložení plateb na třetiny bez navýšení a jednorázové virtuální karty. V květnu letošního roku Zip oznámil záměr českou společnost koupit po předchozí menší investici, hodnota Twista se vyšplhala na 2,5 miliardy korun. Pro zákazníky a partnery Twista se s příchodem nového vlastníka nic nemění - služby Twisto budou i nadále fungovat beze změny.

Více o službě Twisto

Twisto představuje chytré řešení pro platby a nakupování a už v roce 2013 jako první v ČR zavedlo platby BNPL (Buy Now, Pay Later, nakupuj teď, plať později). Díky funkci Twisto Pay lze na jedno kliknutí, bez registrace a zdarma platit internetové nákupy, na jejichž úhradu mají zákazníci 14 dní. Registrovaní uživatelé pak mají možnost využít k placení Twisto kartu (vydanou Mastercard) - virtuální nebo fyzickou, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo Google Pay, vyrovnat faktury jejich vyfocením nebo snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Splatnost nákupů s Twisto účtem je 45 dní. Twisto také umožňuje nákup na splátky s okamžitým schválením a Nákup na třetiny bez navýšení. V roce 2018 firma úspěšně vstoupila také na polský trh. www.twisto.cz 

Více o Zip

Zip Co Limited („Z1P" na Australian Stock Exchange, ASX) je globálním lídrem ve finančních službách a nabízí inovativní produkty postavené kolem lidí, které slouží jak zákazníkům, tak obchodníkům. Zip jde za svou misí stát se preferovanou volbou k placení, to skrze strategické investice do digitálních platebních služeb na 13 trzích kolem světa. Tím zapojuje miliony zákazníků do své globální sítě s desetitisíci obchodníků.

Zip je jedním z nejrychleji rostoucích poskytovatelů BNPL na světě a je přítomen v Austrálii, Kanadě, České republice, Indii, Mexiku, Novém Zélandu, Filipínách, Polsku, Saudské Arábii, Jižní Africe, Spojených arabských emirátech, Spojeném království a ve Spojených státech. Zip poskytuje férové, flexibilní a transparentní platební možnosti jednotlivým zákazníkům a malým a středním podnikům, čímž jim pomáhá vzít kontrolu na jejich finanční budoucností a rozvíjet své podnikání. Zip se zavázal k zodpovědným půjčkám a vlastní také Pocketbook, lídra mezi nástroji pro správu osobních financí. Zip byl založen v roce 2013 a nyní zaměstnává přes 1000 Zipsterů po celém světě.