Jak platit na dovolené chytře a bezpečně? Češi se často pletou, ukázal výzkum

Praha - 16. 6. 2025 - Češi mají o svých finančních zvyklostech při cestách do zahraničí jasno. Podle aktuálního výzkumu společnosti Twisto, jedničky na trhu v BNPL službách, kladou největší důraz na výhodné kurzy a nulové poplatky. V praxi se ale často chovají opačně. Téměř polovina lidí si ještě před cestou mění peníze v hotovosti a tu si pak vezme s sebou. Místo úspor se tak často dostaví ztráty – ať už kvůli nevýhodnému kurzu, nebo zbytečným poplatkům.

K hotovosti stále inklinuje 42 % respondentů, přičemž častěji se k ní uchylují ženy (47 %) než muži (37 %). Překvapivě málo Čechů – pouhých 8 % – využívá moderní platební nástroje, které kombinují výhodný kurz a vyšší bezpečnost. Mezi ně patří například Twisto, které nabízí právě výhodnější kurz, placení bez poplatků, jednorázové virtuální karty nebo okamžitý přehled o útratách v aplikaci.

Lidé chtějí platit bezpečně a výhodně, ale často si neuvědomují, že i drobná rozhodnutí mohou mít zásadní dopad. Typickým příkladem je volba měny při platbě kartou – pokud zvolíte české koruny místo lokální měny, může vás to ve výsledku stát i stovky korun navíc,“ upozorňuje Nemika Menevse, CEO Twista, které se věnuje vzdělávání veřejnosti v oblasti bezpečného placení.

Bezpečnost při placení v zahraničí zmiňuje jako důležitou i 42 % respondentů výzkumu. Přesto lidé často podceňují základní pravidla. Stále se objevují případy, kdy cestovatelé sdílí údaje z karty e-mailem při rezervaci ubytování nebo půjčovny auta, nechávají obsluhu v restauraci odejít s jejich kartou z dohledu, nebo používají veřejné Wi-Fi sítě pro přístup do finančních aplikací.

Digitální nástroje jako Twisto umožňují platit s klidem. Například virtuální jednorázové karty, které nejsou napojené na bankovní účet, snižují riziko zneužití. A díky okamžitém přehledu výdajů máte své finance pod kontrolou i na cestách. Na dovolené byste měli odpočívat, ne řešit blokaci karty kvůli podezřelé platbě,“ doplňuje Menevse.

Moderní služby kromě výhodného kurzu často nabízejí i další benefity, například cestovní pojištění nebo možnost snadno mít víc karet – což se hodí v případě ztráty nebo nefunkčního terminálu. Přesto lidé o těchto možnostech často nevědí, nebo je podceňují. 

Virtuální kartu je možné si vytvořit na pár kliků v Twisto aplikaci, což se často opravdu hodí. Twisto nabízí karty od poskytovatele Mastercard, které fungují s většinou terminálů, doporučujeme však vzít si s sebou pro jistotu i VISA platební kartu,” radí Gabriela Dorčiaková, Business Operations Manager Twista a dodává, že v případě fyzických karet je také dobré si před odjezdem zkontrolovat jejich platnost. “Karty se obvykle obnovují automaticky, ale každá finanční instituce to má trochu jinak, proto je třeba si to pohlídat. My je například posíláme v měsíci, ve kterém expirují. Naši klienti jsou však vždycky krytí virtuální kartou, kterou si mohou jednoduše kdykoli vytvořit, ihned přidat do své elektronické peněženky a platit pomocí Google Pay nebo Apple Pay,” říká Gabriela Dorčiaková a dodává, že s tarifem Premium platí klienti Twista bez poplatků za směnu a zároveň mají navíc i pojištění až pro 6 členů domácnosti. “Pojištění od společnosti Uniqa získávají zákazníci k tarifu Premium automaticky, není třeba si ho nijak aktivovat. Doporučuju si však před odjezdem, stejně jako u kteréhokoli jiného pojištění, zkontrolovat, na co a na koho se přesně vztahuje,” vyzývá k důslednému přístupu Dorčiaková.

Základem bezpečného placení v zahraničí tedy zůstává kombinace několika jednoduchých zásad: nenechávat kartu bez dozoru, používat zabezpečené připojení, chránit si PIN a zbytečně nesdílet údaje z karty. A také nepodléhat rychlým volbám u terminálů – při platbě kartou v cizině je vždy výhodnější zvolit místní měnu než české koruny.