Twisto zjišťovalo, jak Češi pociťují pandemickou krizi

Polovinu lidí čekají finanční potíže, většině chybí finanční rezervy. Twisto zjišťovalo, jak Češi pociťují pandemickou krizi

Celkem 71 % lidí si myslí, že na současnou krizi nebylo připraveno dostatečně a zhruba polovina předpokládá, že se kvůli pandemické situaci dostane do finančních potíží. Rezervy na více než 2 měsíce má jen 21 % oslovených Čechů, celých 35 % přitom nemá finanční rezervu žádnou. To jsou data, která ze svého bleskového dotazníku získala fintech společnost Twisto. Průzkum proběhl koncem března a zúčastnilo se ho 251 respondentů všech příjmových skupin. Jen 7 % dotázaných prý změny na svých příjmech nepocítí.

Na konci března udělalo Twisto mezi 251 zákazníky průzkum, jak vnímají situaci kolem pandemie a jejich osobních financí. Čísla potvrzují hypotézu, že lidé v Česku na náhlou krizovou situaci nebyli dostatečně připraveni. „35 % lidí nemá rezervy žádné, 27 % s nimi zvládne vyžít jeden měsíc a 14 % dva měsíce. Naši spoluobčané bohužel nemají peníze bokem - a drtivých 92 % si myslí, že by měli více šetřit a vytvářet si zásoby," přibližuje výsledky průzkumu CEO fintechu Michal Šmída.

Průzkum zároveň odhalil, že se zákazníci příliš nehrnou do virtuálních nákupů, a to navzdory plošnému uzavření prodejen. „79 % respondentů uvedlo, že nezačali nakupovat více online. Myslíme si, že je to tím, že je v této situaci potřeba šetřit obecně," míní Šmída. Když už Češi na internet pro nákup vyrazí, oproti dřívějšku shánějí častěji potraviny, drogerii a elektroniku.


Více o Twisto

Twisto je platební aplikace spojená s kartou Mastercard, která přináší moderní způsob placení. Díky Twisto účtu se dají na jedno kliknutí a bez registrace uhradit internetové nákupy. Registrovaní uživatelé pak mají možnost vyrovnat faktury vyfocením, využít k placení Twisto kartu, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo Google Pay či snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Twisto má navíc nejvýhodnější kurz pro zahraniční platby. Všechny nákupy se zobrazují v přehledné mobilní aplikaci a zákazník je pohodlně uhradí najednou na konci měsíce. Twisto umožňuje také nákup na splátky s okamžitým schválením. V roce 2019 firma úspěšně vstoupila také na polský trh.