Twisto chce být do roku 2025 bezplastové

Placení kusem plastu bude přežitkem. Twisto do roku 2025 nahradí platební karty mobilními platbami a dalšími metodami šetrnými k životnímu prostředí

Praha, 6. června 2019 – Česká fintechová společnost Twisto se jako první v oboru zcela vzdá tradičních platebních karet, do roku 2025 začne své služby poskytovat s nulovým využitím nerecyklovatelných plastů. Reaguje tak na fakt, že plná recyklace karet není kvůli vloženým čipům a anténě možná. Společnost zároveň počítá s tím, že při stávajícím tempu inovací, které do prostředí finančních služeb zavádí, bude postupný přechod na bezplastové fungování hladký jak po technické stránce, tak z pohledu zákazníků, kteří Twisto využívají pro každodenní platby v kamenných a internetových obchodech, placení složenek či dělení účtů mezi přáteli.

Jen v Česku je dnes v oběhu téměř dvanáct milionů platebních karet. Kdybychom je vyskládali vedle sebe, spojíme jimi Prahu a Paříž. To je obrovské množství plastu, které nikdo nikdy nezrecykluje a které přitom s rozšířením služeb jako Apple Pay a Google Pay postupně ztratí jakékoli logické opodstatnění. Proto jsme se rozhodli plastové platební karty do roku 2025 zcela odstřihnout. Počítáme samozřejmě s tím, že se do té doby ještě více rozšíří možnosti placení telefony, chytrými hodinkami a dalšími wearables, zkrátka že technologie bezkaretního placení bude v roce 2025 dostupná všem. Naším rozhodnutím pochopitelně nesmí nijak utrpět uživatelský komfort, který lidé na Twistu oceňují,_ říká Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

Twisto při rozhodování o vyřazení fyzických platebních karet nevycházelo jen z faktu, že se nedají recyklovat. V potaz bralo také uhlíkovou stopu, kterou za sebou každá vyrobená karta zanechá. Z dostupných dat vyplývá, že na kartu o váze přibližně pěti gramů připadá jednadvacet gramů uhlíkové zátěže.

Omezením plastů se banky v Česku zatím příliš nezabývají, mnohé z nich stále prezentují kartu jako zcela neoddělitelný doplněk ke každému účtu. Věřím, že tento způsob uvažování postupně z trhu zmizí. Těší nás, že se řadíme mezi první v republice, kteří se rozhodli jít tímto směrem, a doufáme, že nastolíme nový trend, který má podle nás velkou šanci na úspěch. Vždyť komu by se chtělo sahat do peněženky pro kartu, když může zaplatit mnohem pohodlněji?_ dodává Šmída.

Jedním z prvních kroků, který letos Twisto směrem k fungování bez plastů podnikne, bude spuštění virtuálních karet. Ty bude možné nahrát do v Česku nedávno spuštěného Apple Pay a majitelé iPhonů tak budou moci nehledě na to, u jaké banky mají běžný účet, platit bez nutnosti nechat si poslat jakoukoli fyzickou platební kartu. Placení přes Google Pay Twisto plánuje spustit do konce roku. V portfoliu služeb tento způsob placení doplní Snap, který zákazníci využívají pro snadné placení faktur a složenek, a Split, který si uživatelé oblíbili například pro pohodlné rozdělení hromadného účtu za večeři mezi přáteli.


Více o Twisto

Twisto je platební aplikace spojená s kartou Mastercard, která přináší moderní způsob placení. Díky Twisto účtu mohou uživatelé platit internetové nákupy na jedno kliknutí, složenky a faktury hradit jejich vyfocením v mobilní aplikaci a kdekoli jinde využít k placení Twisto kartu nebo speciální platební náramek. Navíc s nejvýhodnějším kurzem pro platby v zahraničí. Všechny nákupy Twisto agreguje v přehledné mobilní aplikaci a zákazník je pohodlně uhradí najednou na konci měsíce. Více informací na www.twisto.cz