9. 5. 2019

Twisto získalo 360 milionů korun od investorů

Twisto získalo 360 milionů korun od zahraničních investorů. Ti firmě pomohou stát se přední platební aplikací pro každodenní platby ve střední a východní Evropě

Praha 9. května 2019 – Dva miliony zákazníků ve střední a východní Evropě do pěti let, kteří každodenní platby řeší Twistem. K naplnění tohoto plánu pomůže české platební aplikaci Twisto 11,5 milionu eur od nových i stávajících investorů. V rámci investičního kola Series B se hlavním investorem stává nizozemsko-britsko-singapurský fond Finch Capital , druhým novým investičním fondem jsou Nizozemci z Velocity Capital . Do investičního kola se zapojili také ING s UNIQA, kteří do firmy investovali již v říjnu 2017 pět milionů eur. Nově vstupující fondy odkoupily také podíly od některých stávajících investorů, čímž celková výše transakce přesáhla 14 milionů eur, tedy 360 milionů korun. Jedním z investorů nadále zůstává investiční skupina Enern.

Twistu se daří budovat unikátní platební službu, která je oblíbeným řešením pro každodenní platby zejména u klientů, kteří používají technologie, aby si zjednodušili život. V polovině loňského roku pak Twisto vstoupilo na polský trh.

„S pěti miliony eur v Series A od ING Ventures a UNIQA Ventures se podařilo etablovat Twisto v Polsku, kde nyní nabízíme rychlou platbu v e-shopech a ještě letos na tomto klíčovém trhu spustíme plnou verzi účtu s kartou a Apple Pay. Díky nově získaným prostředkům budeme i dál investovat do rozvoje v České republice a Polsku a nadále se budeme soustředit na expanzi ve střední a východní Evropě. V letošním roce plánujeme řadu novinek. Spustíme mimo jiné možnost nahrát si do Twista vlastní peníze, což ocení především ti zákazníci, kterým nevyhovuje kredit, prozrazuje plány Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista. K naplnění ambiciózní vize mají pomoci peníze, ale především zkušenosti investorů. Finch Capital i Velocity Capital se věnují takřka výhradně finančním startupům a mají řadu investic po celém světě, ale také v Londýně, který bývá často označován za Mekku moderních finančních služeb.

„Region střední a východní Evropy je v rámci fintechu opomíjeným trhem, a to jak globálními fintechovými startupy, tak také mezinárodními investičními fondy. Delší dobu jsme zvažovali vstoupit do společnosti, která má potenciál ovládnout tento region, což jsme našli v Twistu. Vedle velmi rychlého růstu firmy se nám líbí technologie Nikita. S podobně moderním a progresivním pohledem na zákazníka jsme se nesetkali ani v západní Evropě, která bývá považována za lídra v oblasti fintechu. Věříme, že s našimi zkušenostmi a s týmem Twista se nám podaří rychle expandovat a udělat z Twista nejsilnější fintech společnost v regionu, zdůvodňuje Aman Ghei, principál fondu Finch Capital.

V rámci transakce prodal svůj podíl v Twistu Tomáš Čupr a také finančně poradenská společnost Partners vedená Petrem Borkovcem. Twisto k dnešnímu dni získalo v investicích přes 21 milionů eur, dalších 15 milionů eur získalo v úvěrech na pracovní kapitál, které slouží především k financování nákupů zákazníků. Pro urychlení růstu expanze se startupu nabízí také možnost do konce roku získat dalších 30 milionů eur (přes 500 milionů Kč) od mezinárodních fondů a lokálních institucí. Tyto prostředky ve formě pracovního kapitálu budou případně sloužit k financování růstu objemu transakcí, který by se měl oproti loňsku zněkolikanásobit, a to až na 2,5 miliardy korun.

Úspěch díky Nikitě

Rychlý růst firmy z posledních dvou let má na svědomí také unikátní skóringový algoritmus s názvem Nikita, který umí díky využívání nejmodernějších technologií a umělé inteligence během zlomku vteřiny vyhodnotit bonitu klientů. Právě díky Nikitě se mohou zákazníci do Twista registrovat online, a to do několika minut bez nutnosti návštěvy pobočky či dlouhého schvalovacího procesu, který je v případě bankovních služeb běžnou praxí. „Sázka na Nikitu a její naprosto unikátní pohled na zákazníky se nám velmi osvědčila. Díky Nikitě se umíme správně rozhodovat a také naše služby rychleji dodávat našim zákazníkům, kdy platba v e-shopech je i pro lidi bez Twisto účtu otázkou jednoho kliknutí. I pro vysokou přesnost Nikity v kombinaci s její jednoduchostí využívá jejího scoringu největší český e-shop Alza.cz. Nikita také okouzlila nové investory a byla jedním z důvodů, proč do Twista vstoupili, doplňuje Šmída. Nikita je již od roku 2016 oddělena do samostatné firmy Nikita Engine, s. r. o., která je 100% vlastněná mateřskou společností Twisto payments, a. s.

Za 5 let: přes 500 tisíc Čechů

Twisto – coby nejjednodušší platbu v e-shopu – využilo za dobu existence služby přes 500 tisíc Čechů. Twisto účet, hlavní produkt společnosti, využívá přes 60 tisíc zákazníků. Twisto nyní vedle online platby na jeden klik nabízí platební kartu, unikátní platební náramek, pokročilou platbu složenek a faktur Snap a dělení společných nákupů s názvem Split. V únoru pak Twisto spustilo platbu prostřednictvím Apple Pay a stalo se tak jedinou variantou, jak zpřístupnit tuto moderní platební metodu všem Čechům bez nutnosti měnit banku v případě, kdy jejich banka tuto možnost nenabízí.


Více o Twisto

Twisto je platební aplikace spojená s kartou Mastercard, která přináší moderní způsob placení. Díky Twisto účtu mohou uživatelé platit internetové nákupy na jedno kliknutí, složenky a faktury hradit jejich vyfocením v mobilní aplikaci a kdekoli jinde využít k placení Twisto kartu nebo speciální platební náramek. Navíc s nejvýhodnějším kurzem pro platby v zahraničí. Všechny nákupy Twisto agreguje v přehledné mobilní aplikaci a zákazník je pohodlně uhradí najednou na konci měsíce. Více informací na www.twisto.cz