28. 4. 2021

Twisto získalo 650 milionů korun na svůj další rozvoj

Praha 28. dubna - Český fintech Twisto, který již přes sedm let nabízí řešení modernizující denní platby a správu financí, nově získal 650 milionů korun pro další růst v České republice. Pro Twisto se jedná o zásadní milník v rámci jeho dalšího rozvoje. Vedle J&T Banky, která poskytla úvěr ve výši 450 milionů korun, finance poskytl také venture debt fond Orbit Capital, respektive jeho podfond Conseq Venture Debt, jejž společně provozují investiční platforma Enern a investiční společnost Conseq.

„O získání podobného financování jsme se snažili několik posledních let. Budování platební společnosti je kapitálově velmi intenzivní a díky výhodnému úvěrování můžeme efektivněji růst. Doufáme, že tato spolupráce s J&T Bankou nám do budoucna otevře dveře financování i mimo Českou republiku," komentuje transakci zakladatel a CEO Twista Michal Šmída. Získanými prostředky Twisto také vyplácí neveřejnou emisi dluhopisů v hodnotě 156 milionů korun. Tyto dluhopisy firma vydala v roce 2018 společně s investiční společností Conseq.

Získané finanční prostředky využije Twisto k financování nákupů svých českých klientů. Tito zákazníci Twista mohou nakupovat na e-shopech jedním kliknutím, bez registrace a s odloženou platbou za čtrnáct dní. Registrovaní pak mají k dispozici celý ekosystém služeb nabízející platební kartu, rozdělení nákupů na třetiny bez jakéhokoliv navýšení, platbu složenek a faktur vyfotografováním a řadu dalších funkcí, to vše s odloženou splatností až 45 dní, respektive se splatností v polovině příštího měsíce. Firma buduje platební metody z takzvané kategorie BNPL (Buy Now Pay Later), jež zažívá celosvětový boom.

Ve hře je pak další možné úvěrové financování aktivit firmy v Polsku, kde Twisto působí od roku 2018 a dnes nabízí stejný ekosystém jako v Česku.

„Aktivity Consequ sice nespočívají primárně v podpoře českých startupů, přesto jsme v této oblasti stále aktivnější s tím, jak tento trh v ČR roste. Spolupráce s Twistem začala již v roce 2017 konstrukcí neveřejné emise zajištěného korporátního dluhopisu, který byl následně úspěšně distribuován našim klientům a do našich fondů. Jsme rádi, že se od té doby Twisto posunulo do mnohem vyspělejší firmy a že jsme mohli tento rozvoj akcelerovat. Tak silného fintechu se určitě nechceme vzdát a rádi mu dále poskytujeme financování skrze fond kvalifikovaných investorů Orbit Capital, Conseq Venture Debt," komentuje Tomáš Kálal, ředitel Investment Banking, Conseq Investment Management, a. s. 

„S Twistem spolupracujeme již nějakou dobu a s radostí sledujeme, jak se z hvězdy českého technologického nebe stává významný regionální hráč. Jsme velmi rádi, že naše financování umožní oslovit další statisíce zákazníků a přinést jim služby, které jinde nedostanou. Partnerství s Twistem je pro nás učebnicový příklad, jak využívat venture debt pro akceleraci růstu firmy a při tom minimalizovat negativní dopad na ředění podílů stávajících akcionářů," říká Radovan Nesrsta, partner ve venture debt fondu Orbit Capital.

Twisto své fungování a především růst doposud financovalo z přímých investic od českých, ale i světových investorů. V rámci dluhového financování v historii získalo, mimo zmiňovaných dluhopisů, také finanční prostředky od takzvaných venture debt fondů, a to od českého Orbit Capital, respektive jeho podfondu Conseq Venture Debt, a britského Kreos Capital.

Za 7 let: přes 1,7 milionu zákazníků

Twisto - coby nejjednodušší platbu v e-shopu - využilo za dobu existence služby přes 1,7 milionu zákazníků, více než 55 % z nich je z České republiky. Twisto účet, hlavní produkt společnosti, využívá přes 180 tisíc zákazníků. Účet dnes obsahuje platební kartu, virtuální platební kartu, platbu mobilním telefonem - Apple Pay a Google Pay, pokročilou platbu složenek a faktur Snap a dělení společných nákupů s názvem Split.

Více o službě Twisto

Twisto je platební aplikace spojená s kartou Mastercard, která přináší moderní způsob placení. Díky Twisto účtu se dají na jedno kliknutí a bez registrace uhradit internetové nákupy. Registrovaní uživatelé pak mají možnost vyrovnat faktury jejich vyfocením, využít k placení Twisto kartu, zaplatit mobilem díky Apple Pay či Google Pay nebo snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Twisto má navíc nejvýhodnější kurz pro zahraniční platby. Všechny nákupy se zobrazují v přehledné mobilní aplikaci a zákazník je pohodlně uhradí najednou na konci měsíce. Twisto umožňuje také nákup na splátky s okamžitým schválením. V roce 2019 firma úspěšně vstoupila na polský trh.