28. 6. 2021

Jedni si našetřili, druzí přišli o úspory. Twisto odhalilo nerovnoměrnost dopadů pandemie na úspory českých domácností

Praha 28. června 2021 - Úspory českých domácností se během pandemie koronaviru vyvíjely velice rozdílně. Zatímco 29 % domácností hlásí zvýšení úspor, 29 % deklaruje přesný opak. Větší rozdíly jsou však v krajních hodnotách - zatímco pouze 6 % se úspory výrazně zvýšily, 16 % se naopak výrazně snížily. Na každého, kdo si výrazně polepšil, tak připadají více než dva lidé, kteří si výrazně pohoršili. Mezi nimi jsou především podnikatelé, nezaměstnaní a lidé v domácnosti. Nerovnoměrné dopady pandemie na úspory českých domácností odhalil průzkum mezi 1000 respondenty společností Perfect Crowd pro fintechový startup Twisto.

Hlavním důvodem, proč domácnostem během pandemie rostly úspory, byly omezené možnosti peníze utrácet - lidé tak museli nedobrovolně odkládat spotřebu. Právě nemožnost vydat peníze za nákup a cestování uváděli respondenti nejčastěji, celkem 56 % z nich. Až druhým nejčastějším důvodem, který uvedlo 39 % dotázaných, pak bylo zvýšení příjmů ze zaměstnání a podnikání. O pět procent méně dotázaných pak zvýšilo své úspory tím, že záměrně začalo omezovat své výdaje kvůli nejistotě, jak se situace bude dále vyvíjet. Někteří však dokázali zvýšit své úspory také díky covidové podpoře státu či dotačním programům, mezi respondenty bylo 5 % takových lidí.

V opačných případech, ve kterých se lidem úspory naopak zmenšily, také převažoval jeden důvod, a tím je ztráta zaměstnání a omezení podnikání. 38 % dotázaných přišlo o svou práci či muselo omezit své podnikání v přímém důsledku dopadů vládních opatření, dalších 18 % o příjmy přišlo bez vlivu vládních opatření. Rodinám s dětmi se často snížily úspory kvůli nutnosti starat se doma o děti místo práce v důsledku omezeného provozu škol a školek, 15 % dotázaných muselo navíc investovat do vybavení dětí pro distanční výuku. Seniory finančně negativně ovlivnila zejména nemoc nebo smrt blízkého člověka. 22 % dotázaných však během pandemie také využilo své úspory pro velké investice například do bydlení či pořízení automobilu.

Nejvíce pandemie dopadla na podnikatele a nezaměstnané, polepšili si studenti

Skupinou, která přišla o nejvíce úspor, jsou nezaměstnaní. Téměř polovině z nich se úspory snížily a více než třetině se snížily výrazně. Podnikatelé a OSVČ i přes pandemii zůstali skupinou lidí s největším objemem naspořených prostředků. Více než 40 % z nich se však se úspory snížily, 27 % podnikatelů se přitom snížily výrazně. Pouze 1 % podnikatelů své úspory výrazně zvýšilo.

Více volného času a možnosti práce na dálku ve velkém využili pracující studenti, bezmála polovina z nich své úspory zvýšila, třetina je dokonce zvýšila výrazně. Úspory se zvýšily také třetině zaměstnaných, kteří patřili mezi nejméně dotčené skupiny, a lidem ve starobním důchodu.

Obecně mají české domácnosti poměrně vysoké úspory - 37 % lidí má našetřeno přes 100 tisíc korun, 5 % přes milion korun. Nicméně zhruba třetina lidí nemá dostatečné prostředky na uhrazení neočekávaného výdaje ve výši 10 000 korun. Podíl takových domácností se ale oproti roku 2019 překvapivě nezměnil.

Lidé více sahali do úspor, nejčastěji pro zajištění nezbytných potřeb

Ačkoliv se úspory snížily pouze zhruba třetině lidí, do úspor musela alespoň nárazově sáhnout více než polovina českých domácností. Použité úspory pak ovšem část zvládla nahradit. 17 % respondentů se na úspory muselo spoléhat dlouhodobě, nejvíce lidé mezi 30 a 49 lety. Ve většině případů mířily utracené úspory na obstarání nezbytných věcí, jako nájem a provoz domácnosti, jídlo, náklady na zdraví a léčbu či splátky úvěrů. Dvacet procent úspor mířilo na nákup oblečení, pouze 6 % na dovolenou.

Více o službě Twisto

Twisto představuje chytré řešení pro platby a nakupování a už v roce 2013, jako první v ČR, zavedlo platby BNPL (buy now pay later = nakupuj teď, plať později). Díky funkci Twisto Pay lze na jedno kliknutí, bez registrace a zdarma platit internetové nákupy, na jejichž úhradu mají zákazníci 14 dní. Registrovaní uživatelé pak mají možnost využít k placení Twisto kartu (vydanou Mastercard) - virtuální nebo fyzickou, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo Google Pay, vyrovnat faktury jejich vyfocením nebo snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Splatnost nákupů s Twisto účtem je 45 dní. Twisto také umožňuje nákup na splátky s okamžitým schválením a Nákup na třetiny bez navýšení. V roce 2019 firma úspěšně vstoupila také na polský trh. www.twisto.cz