České e-commerce v době pandemie

České e-commerce v době pandemie: umírá dobírka a části e-shopů se nebývale daří

Praha 8. dubna 2020 -- Na e-shopech už zanedlouho zmizí možnost platby dobírkou a nahradí ji pokrokovější, bezhotovostní způsoby placení. Myslí si to představitelé fintechu Twisto, který je v Česku již sedmým rokem průkopníkem moderních způsobů placení. V e-commerce je momentálně velmi rušno, v souvislosti s pandemií se zásadně změnily nakupovací zvyklosti Čechů. Přestaly se prodávat letenky, zájezdy a móda, úspěchy naopak slaví prodej potravin, drogerie, zvířecích potřeb i rozvoz jídla. Mezi kuriozity pak patří skokový nárůst prodeje šicích strojů. To se projevuje také více než dvojnásobně v nárůstu objemu plateb přes Twisto Pay.

„Snad všechny veřejně dostupné zdroje doporučují vyhnout se v současné situaci platbám v hotovosti a platit raději bezkontaktně. Dobírka byla přežitek už dávno předtím, než nám do života vkročila nákaza -- a teď je víc než kdy dřív namístě zvážit, zda je skutečně nutné platit za zásilky hotovostí, když existují nejen bezpečnější, ale i snazší řešení," vysvětluje CEO a zakladatel Twista Michal Šmída.

Jeho slova potvrzují i opatření konkrétních e-shopů, které k zrušení dobírky již dříve přistoupily. „Dáme Jídlo, Rohlík, Lékárna, Feedo -- to je jen hrstka z nejznámějších e-shopů, u nichž máme potvrzeno, že dobírku vyřadily ze svých způsobů placení. Předpokládám, že jejich řady budou v letošním roce podstatně narůstat," míní Šmída.

„Dobírka je na ústupu ze zájmu nakupujících na internetu již několik let. Současná situace směřuje e-shopy i zákazníky ještě více k modernějším metodám platby. Aktuální nouzový stav mění celou řadu zaběhlých schémat a bude zajímavé sledovat, jak se nové návyky projeví do budoucna. Nepůjde jen o platby, ale také o doručování a odebírání zboží či výběr obchodu," doplňuje Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.

Dobírku nahrazuje tlačítko. Twisto Pay roste o 126 %

Do boje se zastaralým způsobem placení na dobírku vytasilo Twisto svou silnou zbraň: jmenuje se Twisto Pay. Ta funguje na principu odložené platby. „Platba Twistem místo dobírky je opravu jednoduchá, proto ji vyzkoušelo už více než 800 tisíc Čechů a nabízí ji přes 1 000 e-shopů. V košíku stačí vybrat Twisto a dát pokračovat. Twisto v tu chvíli zaplatí e-shopu a zboží je vaše. Vy pak zaplacenou částku můžete uhradit Twistu do čtrnácti dní, bez jediného poplatku navíc," vysvětluje mechanismus Twisto Pay Šmída. Češi přitom Twisto Pay holdují stále více -- oproti minulému roku se v březnu zvýšil počet plateb touto metodou o 126 %.

Tato metoda je ideální variantou zejména pro ty nakupující, kteří nemají důvěru v placení předem. „Rozumíme, že velká část nakupujících dobírku volí prostě proto, že e-shopům nevěří a nechtějí platit dřív, než mají zboží skutečně v ruce. V tomto je Twisto Pay naprosto ideální řešení, protože předem neplatíte vůbec nic -- Twisto platí za vás. V případě, že se objednávka náhodou ztratí nebo stornuje, nepřijdete o své peníze," říká zakladatel projektu.

Další trendy v e-commerce

Ve světě e-shopů je momentálně velmi rušno -- pandemie mění nákupní zvyklosti zákazníků rychlostí blesku, nejen přístup k dobírce. Významně se dotkla i odvětví, kterými peníze v současnosti protékají.

Podle údajů Twista je největší propad oproti údajům z loňského března u prodejů letenek a vstupenek, a to dokonce o 100 %. Podstatně méně se prodávají také zájezdy, a to o 85 %. Móda se propadla o 70 %. Opačná čísla pak vykazují odvětví jako rozvoz jídla (navýšení o 100 %), o 180 % pak naskočil prodej drogerie. Více se prodávají také zvířecí potřeby (o 90 %), lékárenské produkty (o 60 %) a sportovní vybavení domů a bytů (o 20 %). Mezi překvapivé pak patří skokový nárůst prodeje šicích strojů, což souvisí s vlnou solidarity mezi lidmi, kteří se pustili do šití roušek.


Více o Twisto

Twisto je platební aplikace spojená s kartou Mastercard, která přináší moderní způsob placení. Díky Twisto účtu se dají na jedno kliknutí a bez registrace uhradit internetové nákupy. Registrovaní uživatelé pak mají možnost vyrovnat faktury vyfocením, využít k placení Twisto kartu, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo Google Pay či snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Twisto má navíc nejvýhodnější kurz pro zahraniční platby. Všechny nákupy se zobrazují v přehledné mobilní aplikaci a zákazník je pohodlně uhradí najednou na konci měsíce. Twisto umožňuje také nákup na splátky s okamžitým schválením. V roce 2019 firma úspěšně vstoupila také na polský trh.