20. 6. 2019

Twisto pomohlo dopadnout několik zločineckých skupin

Twisto za šest let existence pomohlo dopadnout několik organizovaných zločineckých skupin. Internetovými podvodníky jsou 2,4? častěji muži, kteří nakupují nad ránem

Praha 20. června – Organizované skupiny nebo také jednotlivci často s falšovanými doklady a vymyšlenými identitami, kteří si nejčastěji brousí zuby na banky a další finanční instituce, se snaží nelegálně obohatit také na českých e-shopech. Online podvodníky jsou nejčastěji muži, u nichž riziko podvodu hrozí 2,4krát častěji než u žen. Nejvíce internetových podvodníků pochází z Ústeckého kraje, nejméně pak z Kraje Vysočina. Z pohledu dat je výjimečný Liberecký kraj, kde se nejvíce online podvodů dopouštějí ženy. Informace vychází z šestiletého působení systému Nikita, který chrání před podvodníky technologickou platební společnost Twisto. Nikita, díky níž v sítích Policie ČR skončilo několik organizovaných skupin, analyzovala 3 miliony nákupů, které udělalo na 600 tisíc Čechů.

„Ačkoli moderní online platby na jedno kliknutí s platbou až po vyzkoušení přivedly k internetovému nakupování statisíce Čechů, přilákaly také podvodníky. Těm se tak naskytla možnost vedle okrádání finančních institucí okrádat také e-shopy, respektive nás, kteří jsme pro e-shopy garantem. Díky Nikitě, umělé inteligenci hlídající podvodníky, se nám podařilo řadu podvodníků dopadnout. Dnes umíme podvodníka odhalit s přesností na 97 %, a to během zlomku vteřiny,& vysvětluje Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista. Twisto se rozhodlo anonymizovaná data sdílet s veřejností, aby upozornilo na problémy internetové kriminality a také na pokročilost umělé inteligence, která ji umí odhalovat.

Rizikovost určuje doba nákupu, ale také zařízení nebo druh zboží

Internetoví podvodníci se nejčastěji zaměřují na elektroniku a erotické zboží. Vyhledávají ty e-shopy, jejichž produkty lze jednoduše zpeněžit. Ačkoli internetovým podvodníkem je ve všech krajích nejčastěji muž, výjimku tvoří Liberecko, kde se dle statistik o podvodné jednání snaží ženy. Muži jsou rizikovější ve všech kategoriích, mimo auto-moto, kde se pokouší o podvod častěji ženy. Nejvíce podvodů bývá realizováno z mobilních telefonů se systémem Android. Nejrizikovějším krajem je Ústecký, který je až 5,6krát rizikovější než Kraj Vysočina. Nejméně rizikovými jsou pak maminky na mateřské dovolené, které nakupují dětské zboží.

Češi a online nakupování

Stejně jako Twisto dnes může pomoci odhalit internetové podvodníky, na základě 3 milionů realizovaných nákupů na stovkách e-shopů umí popsat nákupní zvyklosti Čechů.

Ženy:

e-shopy s dětským zbožím evidují zvýšený počet objednávek mezi 21. a 22. hodinou, tedy v době, kdy už děti spí a maminky se konečně dostaly k nákupu. Ženy oproti mužům nakupují dětské zboží 2,6krát častěji než muži, ženy nakupují na e-shopech v kategorii „krása a zdraví 1,8krát častěji, ženy preferují ranní nákupy. Mezi 6. a 8. hodinou realizují o 32 % více nákupů.

Muži:

muži si více osvojili nakupování skrze mobilní telefony. Nakupují o čtvrtinu častěji než ženy, ty preferují větší displeje počítačů, muži zase raději nakupují v noci. Mezi 1. a 3. hodinou udělají o 25 % nákupů více než ženy.

Co umí Nikita?

Nikita, kterou před šesti lety začal vyvíjet tým kolem Michala Kročila, umí na základě znalosti jména, příjmení, adresy a e-mailu ověřit bonitu a důvěryhodnost nakupujícího, a to během zlomku vteřiny. Zadané údaje v košíku e-shopu si Nikita, poté co zákazník zvolí platbu Twistem, obohatí o takřka 400 veřejně dostupných informací. Díky tomuto je Nikita schopna zamezit 97 procentům pokusů o internetové podvody. „S Nikitou se nám podařilo využít veřejně dostupná data k tomu, abychom zjednodušili internetové nakupování. Zároveň jsme ale vybudovali systém, který je natolik sofistikovaný, že se nám ve spolupráci s Policií České republiky podařilo vyhledat a dopadnout několik organizovaných skupin, které okrádaly finanční instituce ve velkém, uzavírá Kročil, šéf risku a otec systému Nikita.